Достапни линкови

logo-print

Обвинети воени офицери за смртта на Качински


Местото каде што загина полскиот претседател Качински

Местото каде што загина полскиот претседател Качински

Двајца воени офицери се соочуваат со можна тригодишна казна затвор доколку се докаже дека сносат вина за авионската несреќа во која загина полскиот претседател Лех Качински. Потпаролот на военото обвинителство денеска соопшти дека е покренато обвинение против двајца офицери (чии имиња не се соопштуваат) за невнимание, односно за занемарување на своите должности. Станува збор за вработени во единицата на воената авијација задолжена за организирање на летови на полските власти. И двајцата обвинети се изјасниле дека се невини. Авионската несреќа се случи на 10 април минатата година при што загинаа 94 луѓе меѓи кои гувернерот на Народната Банка и голем дел од високи воени чиновници.
XS
SM
MD
LG