Достапни линкови

logo-print

Нема место за нови опозициски партии во Русија


Лидер на новата опозициска партија Борис Немтсов

Лидер на новата опозициска партија Борис Немтсов

Руски Суд денеска ја потврди одлуката на министертвото за правда, да не се дозволи регистрација на новата опозициска „ Слободна народна партија“. Минатата година оваа партија ја формираа коалиција од политичари меѓу кои и поранешниот премиер Михаил Касјанов и поранешниот заменик премиер Борис Немтсов. Министерот за правда, лани не дозволи да се регистрира партија, а причините за таквата одлука партијата вели дека се „ измислени и невистинити“. Секретарот на партијата Константин Мерзликин изјави дека нивниот нареден чекор е судот во Москва. Доколку партијата не се регистрира, нема да може да кандидира свои членови на парламентарните избори во декември и на претседателските избори во март.
XS
SM
MD
LG