Достапни линкови

logo-print

Итен состанок во Обединетите Нации за Сирија


Советот за заштита на човековите права при Обединетите Нации ќе одржи итен состанок за случувањата во Сирија. Средбата ја побараа десетина членови на советот меѓу кои Кувајт, Саудиска Арабија и Катар. Тие бараат да се разговара за нацрт-резолуција која повикува на целосна истрага за злоупотреба на човекови права во земјата. Активисти за човекови права тврдат дека при задушувањето на протетсите во Сирија се убиени над 2 илјади луѓе. Повикот за состанок следува откако хуманитрана мисија на Обединетите нации пристигна во Дамаск и откако лидерот Башар ал Асад ги предупреди западните земји да не се мешаат.
XS
SM
MD
LG