Достапни линкови

logo-print

Милион млади луѓе во Шпанија ја минаа ноќта под отворено небо


Демонстрации во Шпанија против посетата на Папата

Демонстрации во Шпанија против посетата на Папата

Над милион млади луѓе ја поминаа ноќта под отворено небо во Мадрид во очекување на мисата која требаше да ја одржи Папата Бенедик 16 на крајот од одбележувањето на црковниот ден на младите. Папата синоќа го прекинал својот говор поради силната бура која го зафатила Мадрид по топлиот ден. При невремето 6 луѓе се лесно повредени и причинета е материјална штета. Доаѓањето на Папата во Шпанија беше проследено со протести поради големите трошоци на државата кои ги предизвика посетата со оглед на економската криза во која се наоѓа земјата.
XS
SM
MD
LG