Достапни линкови

logo-print

Македонија ја совлада Црна Гора


Македонската машка кошаркарска репрезентација синоќа ја победи црногорската репрезентaција со 79 спрема 74. Натпреварот се одигра во спортската сала „Борис Трајковски“ во Скопје во рамките на турнирот „Трофеј Македонија’’, кој за двете селекции е составен дел од подготовките за претстојното Европско првенство во Литванија.
Од македонската репрезенација најмногу поени постигна Лестер Бо Меккејлеб- 16, а по него беа Тодор Гечевски и Војдан Стојановски со по 15 и Владо Илиевски кој постигна 11 поени.
На престојното Европско првенство во Литванија кое ќе стартува на 31 август, првиот противник на Македонија ќе биде Црна Гора.
Вечерва на вториот ден од „Трофејот на Македонија’’ ќе играат Црна Гора и Нов Зеланд a утре ќе играат Македонија и Нов Зеланд.
XS
SM
MD
LG