Достапни линкови

logo-print

Папата Бенедикт Шестаесетти пристигна во Шпанија


Шпанците протестираат против посетата на Папата

Шпанците протестираат против посетата на Папата

Папата Бенедикт Шеснаесетти денеска пристигна во четиридневна посета на Мадрид , за да присуствува на одбележувањето на Светскиот ден на младите католици.
Шпанските власти очекуваат околу еден милион верници да се соберат на прославата која треба да се одржи во недела во близина на главниот град. Посетата на папата, доаѓа во време кога Шпанија се бори со тешка економска криза. Се проценува дека неговата посета ќе ја чини државата околу 50 милион евра, а тоа наиде на критики од луѓето, кои велат дека посетата на папата е прескапа.
XS
SM
MD
LG