Достапни линкови

logo-print

Сирискиот лидер ги запрел воените операции


Башар ал Асад

Башар ал Асад

Обединетите нации соопштија дека сирискиот претседател Башар ал Асад во телефонски разговор му кажал на генералниот секретар Бан ки Мун дека ги запрел воените и полициските операции против демонстрантите во земјата. До соопштението дојде по најавите дека високиот комесар за човекови права Нави Пилај, на денешниот состанок зад затворена врата, ќе побарал од Советот за безбедност да покрене обвинување во Меѓународниот кривичен суд против сирискиот режим за извршени злосторства. Обединетите нации вчера соопштија дека повлекуваат од Сирија дел од персоналот на Светската организација. Се проценува дека околу 2 илјади луѓе загинале од почетокот на протестите во март годинава.
XS
SM
MD
LG