Достапни линкови

logo-print

Судење на осомничен терорист во Детроит кој се обидел да разнесе авион


обезбедувањето на аеродромите во Соединетите американски држави е интензивирано

обезбедувањето на аеродромите во Соединетите американски држави е интензивирано

Американски судија во градот Детроит пресуди дека човек од Нигерија е ментално способен да селди судење. Обвинетиот се товари за обид за терористички напад на американски комерцијален авион кој летал на релација од Амстердам до Детроит во 2009 година. Умар Фарук Абдулмуталаб наводно се обидел да детонира експлозивна направа која ја криел во пантолоните. Постојат сомненија дека 24 годишниот обвинет бил обучен од Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG