Достапни линкови

logo-print

Советот за безбедност при ООН ќе разговара за Сирија


Шефот на Обединетите нации за човекови права најверојатно ќе побара од Советот за безбедност да покрене постапка против сиријскиот претседател Башар ал Асад во Меѓународниот кривичен суд за наводни злосторства против демонстрантите. Според медиумските извештаи, Комесарот Нави Пилај денеска би требало да го брифира Советот за безбедност за ситуацијата во Сирија на состанок зад затворени врати во Њујорк. Медиумите се повикуваат на изјави на дипломати кои рекле дека Комесарот ќе презентира докази за тоа дека сиријскиот режим ги прекршил одредбите на меѓународниот закон за човекови права.
XS
SM
MD
LG