Достапни линкови

logo-print

Американскиот поптретседател ќе разговара за дефицитот на САД со идниот лидер на Кина


Џо Бајден

Џо Бајден

Американскиот потпретседател Џо Бајден денеска е во Пекинг, каде би требало да разговара со човекот кој ќе биде идниот лидер на Кина. Бајден ќе се сретне со потпретседателот Џи Џинпинг кој следната година би можекл да го наследи актуелниот претседател Ху Џинтао. Двајцата ќе разговараат за планови за намалување на дефицитот на Соединетите американски држави. Кина е сопственик на најголем дел од американскиот долг кој се проценува на 1.17 трилиони американски долари.
XS
SM
MD
LG