Достапни линкови

logo-print

Турската војска во офанзива против курдските бунтовници во Ирак


Турската војска започнала воздушни напади против курдските бунтовници во Ирак, јавија медиумите. Според медиумските извештаи, турски борбени авиони бомбардирале засолништа на курдските бунтовници во ирачкиот планински предел Кандил, како и други области во земјата каде се кријат припадници на Курдистанската работничка партија. Воената операција започна по нападот во средата, кога курдски бунтовници убија осуммина турски војници и селски чувар.
XS
SM
MD
LG