Достапни линкови

logo-print

Санадер доби уште два месеци притвор


поранешниот хрватски премиер Иво Санадер

поранешниот хрватски премиер Иво Санадер

На поранешниот хрватски премиер Иво Санадер денеска му е продолжен притворот за уште два месеци, јавуваат хрватските медиуми.
Притворот на Санадер е продолжен за да не може на слобода да влијае на сведоците, или да се обиде повторно да избега од земјата.
На одлуката на судот, одбраната може да се жали.
Санадер кој е осомничен за повеќе корупциски афери се наоѓа во затвор од 18 јули, кога во Хрватска беше испорачан од Австрија Но притворот му беше изречен во декември 2010-та кога против него беше покрената истрага.
XS
SM
MD
LG