Достапни линкови

logo-print

Обид за обновување на разговорите за нуклеарната програма на Иран


Руски висок преставник денеска разговара со државниот врв во Иран, за да ги убеди да се вратат на разговорите за нуклеарната програма на Иран. Минатата година пропаднаа разговорите кои се водат меѓу Иран и западните земји. Тие стравуваат дека нуклеарната програма на Иран е наменета за производство на нуклеарно оружје, а Иран го негира тоа. Русија предлага , да се повлечат санкциите кои западните земји ги воведоа кон Иран, а за возврат Иран да направи позитивен чекор и да одговори на прашањата за нуклеарната програма. Секретарот на рускиот Совет за безбедност Николаи Патрушев денеска се среќава со неговиот ирански колега и со иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад.
XS
SM
MD
LG