Достапни линкови

logo-print

Абас лобира во БиХ за прифаќање на палестинската држава


Палестинскиот лидер Махмуд Абас

Палестинскиот лидер Махмуд Абас

Палестинскиот лидер Махмуд Абас денеска разговара со лидерите на Босна и Херцеговина, која е непостојан член на Советот за безбедност во Обединетите нации.
Палестинците во септември планираат да поденесат молба за полноправно членство во ОН.
Абас вчера пристигна во тридневна посета на БиХ . Предвидено е тој да се сретне со тројцата членови на босанското претседателството и со министерот за надворешни работи Свен Алкалај.
Алкалај наведе дека Абас пристигнал во Сараево за да лобира за поддршка на палестинското членство во ОН, додавајќи дека БиХ се уште нема донесено одлука за тоа прашање.
XS
SM
MD
LG