Достапни линкови

logo-print

Гугл ја купува компанијата за мобилни телефони Моторола


Интернет компанијата Гугл ќе ја купува компанијата за мобилни телефони Моторола, за 12, 5 милијарди долари. Договорот го одобриле од двете компании. Со договорот Гугл ќе има контрола на една од најголемите производители на „смарт“ телефони кои ја користат Андроид платформата на Гугл. Купопродажниот договор сега треба да биде одобрен од страна на регулаторните органи.
XS
SM
MD
LG