Достапни линкови

logo-print

Либиските бунтовници на пат до Триполи


Завија

Завија

Либијските бунтовници денеска соопштија дека ја презеле контролата врз важни градови на патот кон Триполи. Претставник на бунтовниците изјави дека станува збор за Сорман и Гаријан, додека борбите за Завија, на 50 километри западно од Триполии продолжувале. Либијската влада ги демантира ваквите наводи. Во меѓувреме, либискиот лидер Муамер Гадафи ги повика неговите приврзаници да се подготвота на битка за ослободување на градовите освоени од бунтовниците.
XS
SM
MD
LG