Достапни линкови

logo-print

Мубарак повторно во судница


Поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак денеска повторно се појави пред судот во Каиро за обвинувањата дека наредил убиства за време на протестите против неговото владеење. Доколку тоа биде докажано, нему му се заканува смртна казна. Мубарак, заедно со неговите два сина е обвинет и за корупција. И овој пат, како и на првото појавување, 83 годишниот Мубарак беше донесен на кревет. Стотици полицајци се распоредени пред судот, каде што се собраа неговите приврзаници, но и неговите противници.
XS
SM
MD
LG