Достапни линкови

logo-print

Најмалку 30 загинати во два бомбашки напада во Ирак


Најмалку 30 луѓе загинале во два бомбашки напада кои денеска се случиле во градот Кут, на околу 160 киломтери југоисточно од Багдад. Бомбите експлодирале во центарот на градот, а, како што јавуваат агенциите, меѓу жртвите имало многу жени и деца. Насилството во Ирак бележи пад, но бомбашките напади во последно време зачестија. Според договореното, сите 47 илјади американски војници мора да се повлечат од Ирак до крајот на оваа година.
XS
SM
MD
LG