Достапни линкови

logo-print

Гадафи ги повикува приврзаниците да се подготват за напад


Либискиот лидер Моамер Гадафи

Либискиот лидер Моамер Гадафи

Либискиот лидер Моамер Гадафи ги повика неговите приврзаници да се подготват за битка за „ослободување на бунтовничките засолништва“. Во меѓувреме либиските бунтовници соопштија дека го контролираат пристапот до главниот град Триполи на запад и југ.
Немири имало во Завија на 50 километри од Триполи и во Џарјан на 80 километри од градот.
Според либиската влада локациите се под нивна целосна контрола.
XS
SM
MD
LG