Достапни линкови

logo-print

Тројца турски војници загинале во судири со курдските бунтовници


турски војници на патрола во провинцијата Сирнак

турски војници на патрола во провинцијата Сирнак

Тројца турски војници загинале во судирите на војската со курдските бунтовници на југоистокот на Турција.
Преставници на турската армија соопштија дека група припадници на Работничката партија на Курдистан (ПКК) од заседа нападнале воена единица, што патролирала во провинцијата Сирнак.
Минатиот месец, 13 турски војници загинаа во судир со бунтовниците од ПКК во провинцијата Дијарбекир, што е најголемата загуба за армијата од октомври 2008 година.
Турција, САД и ЕУ ПКК ја ставија на списокот на терористички организации.
XS
SM
MD
LG