Достапни линкови

logo-print

Турција по петти пат ќе се кандидира за домаќин на ЛОИ


Логото за следната Олимпијада во Лондон

Логото за следната Олимпијада во Лондон

Премиерот на Турција Реџеп Таип Ердоган денеска најави дека Истанбул ќе се кандидира за домаќин на летните Олимписки игри во 2020-та година.
Ова е петти обид Истанбул да биде домаќин на Олимпијада. Претходно Турција се обидуваше да биде организатор во 2000, 2004- та, 2008-та, и за во 2012-та, и секогаш губеше. За домаќини на Олимпијадата во 2020-та, своја кандидатура веќе потврдија Рим, Мадрид и Токио. Од кандидатурата се откажа Дубаи, поради економската криза. Меѓународниот олимписки комитет, одлука за тоа кој ќе боде домаќин на игрите во 2020-та, ќе донесе за две години.
XS
SM
MD
LG