Достапни линкови

logo-print

Белград не преговарал за автономија на северот од Косово


Борислав Стефановиќ

Борислав Стефановиќ

Шефот на преговарачкиот тим на владата на Србија во преговорите со Косово, Борислав Стефановиќ изјави денеска дека преставниците од Белград во ниту еден момент не преговарале со преставници на ЕУ, за посебен статус на северот од Косово. Претходно косовските медиуми пишуваа дека меѓународни преставници на косовските институции им предложиле да обезбедат специјален статус за северниот дел на Косово, а за тоа биле запознаени и властите во Белград.
Стефановиќ вели дека Владата на Србија е подготвена да разговара на сите теми за да се реши проблемот со Косово, не под услов тоа решение да е во склад со Уставот на Србија.
XS
SM
MD
LG