Достапни линкови

logo-print

Сириските воени сили продолжуваат со својата офанзива


Сириски војници

Сириски војници

Сириските воени сили навлегле во крајбрежниот град Латакиа, јавуваат активистите за човекови права. Според нив 20 тенкови и оклопни возила навлегле во градот, како дел од владината офанзива за пресметка со демонстрантите кои протестираат против режимот на претседателот Башар ал-Асад.
Вчера американскиот државен секретар Хилари Клинтон повика земјите да престанат да купуваат сириска нафта и гас, во обид да се притисне претседателот Башар ал Асад да стави крај на насилствата во земјата. Активистите за човекови права велат дека вчера за време на протестите биле убиени најмалку 11 луѓе.
XS
SM
MD
LG