Достапни линкови

logo-print

Италија со пакет за штедење од 45 милијарди евра


Италијанската влада синоќа го одобри пакетот мерки за намалување на буџетските трошоци од 45 милијарди евра во наредните две години, по брање од Европската централна банка. Владата го одобри пакетот и покрај големите критики дека предвините мерки за штедење не се рамномерно распоредени во општетството. Премиерот Силвио Берлускони изјави дека со новите мерки се овозможува стопански раст на земјата.
XS
SM
MD
LG