Достапни линкови

logo-print

Сириските сили стрелале врз демонстрантите


Сириските сили денеска отвориле оган врз демонстрантите во градот Деир ал Зур на истокот на земјата. Ова го јавуваат агенциите, повикувајќи се на активисти за човекови права во таа земја. Нема податоци за загинати во интервенцијата на сиријските сили за спречување на протестите против режимот на претседателот Башал ал Асад кои траат веќе пет месеци. Досега во нив, според некои проценки, загинале над 2 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG