Достапни линкови

logo-print

Тимошенко останува во притвор


Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко останува во затвор, откако судот во Киев денеска повторно го одби барањето за пуштање од притвор. Против Тимошенко се води судски процес за злоупотреба на службената положба во врска со договорот за увоз на гас од Русија во 2009-та година. Тимошенко тврди дека судскиот процес е политички мотивиран. Соединетите Држави и Европската Унија бараат од укринските власти да ја ослободат Тимошенко и да се брани од слобода.
XS
SM
MD
LG