Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун загрижен поради цивилните жртви во Либија


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун изрази загриженост поради информациите за пораст на бројот на цивилни жртви во конфликтот во Либија, вклучувајќи ги и оние што загинале во воздушните напади на НАТО. Без да именува која било страна во конфликтот, Бан ги повика сите страни да бидат екстремно внимателни во борбите.
Во меѓувреме, агенциите јавуваат дека во последните судири со трупите на лидерот Моамер Гадафи околу пристаништето Брега, загинале двајца бунтовници, а 16 биле ранети.
XS
SM
MD
LG