Достапни линкови

logo-print

Салех ја отфрли спогодбата за пренос на власта


Али Абдула Салех

Али Абдула Салех

Јеменскиот претседател Али Абдула Салех ја отфрли спогодбата за пренос на власта, според која тој би се повлекол, а за возврат би добил имунитет од кривично гонење. Според член на владејачката партија, Салех кој се наоѓа на лекување во Саудиска Арабија, рекол дека треба да се разјаснат деталите на оваа спогодба.
Договорот, кој беше поддржан и од САД, е предложен од група заливски земји предводени од Саудиска Арабија. Според него, Салех би ја пренел власта на својот заменик, кој би останал се до одржувањето на престседателски и парламентарни избори.
XS
SM
MD
LG