Достапни линкови

logo-print

Лукашенко помилува пет демонстранти


Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко помилува деветмина од обвинетите 42 човек за учество во масовните протести на 19 декември по неговиот спорен реизбор за претседател. Лукашенко ги помилува оние кои признале дкеа учествувале во протестите, но ветиле дека нема да учествуваат во слични активности во иднина. Меѓу затворените за учество во протестите се голем број на опозициски политичари, притвкандидати на Лукашенко, вклучувајќи го и неговиот ривал на изборите, Андреј Сањикау, кој во мај беше осуден на 5 години казна затвор.
XS
SM
MD
LG