Достапни линкови

logo-print

Јанукович нема да се меша во работата на судот за Тимошенко


Украинскиот претседател Виктор Јанукович

Украинскиот претседател Виктор Јанукович

Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска ги отфрли повиците да интервенира во случајот со апсењето на поранешната премиерка Јулија Тимошенко. Јанукович вели дека не може да се меша во работата на судовите. Изјавата на украинскиот претседател дојде како одговор на писмото од чешкиот претседател Вацлав Клаус, кој побара Јанукович да се осигура дека судењето на Тимошенко не е политички мотивиранo. Тимошенко, беше уапсена за непочитување на судот за време на нејзиното судење под обвинение за злоупотреба на власта. Таа вели дека е жртва на политичи монтиран процес, предводен од Јанукович.
XS
SM
MD
LG