Достапни линкови

logo-print

Европските берзи бележат пораст


Берзата во Париз

Берзата во Париз

Берзите во Европа на денешното отворање забележаа пораст по вчерашниот пад поради страхувањата за должничктата криза во еврозоната. Најмногу настрадаа акциите на француските банки. Акциите на втората најголема француска банка Сосиет Женерал вчера во еден момент беа за дваесет насто пониски. Француската влада ги отфрли шпекулациите дека Франција би можело да биде втората земја која ќе го загуби највискиот кредитен рејтинг по Соединетите држави.
XS
SM
MD
LG