Достапни линкови

logo-print

Вестервеле денеска во Приштина


Министeрот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле

Министeрот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле

Министeрот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле денеска ќе ја посети Приштина на крајот од неговата турнеја во регионот во текот на која престојуваше во Подгорица и Дубровник. Најавено е дека тој ќе разговара со косовскиот премиер Хашим Тачи и со командантот на КФОР, германскиот генерал Ерхард Билер. Вестервеле е прв шеф на дипломатијата на некоја членка на Европската унија кој доаѓа на Косово по избувнувањето на кризата со премините Јариње и Брњак на косовско српската граница.
XS
SM
MD
LG