Достапни линкови

logo-print

Вонредна седница на британскиот парламент поради немирите


Британскиот парламент денеска треба да одржи вонредна седница на која ќе се дискутира за насилствата кои во изминативе неколку дена настанаа во неколку места во Обединетото кралство. Премиерот Дејвид Kамерон ги повика пратениците да ги прекинат своите одмори и најави дека ќе предложи построги мерки против демонстрантите. Камерон рече дека на полицијата ќе и биде дозволено да употребува водени топови како и пластичпни куршуми. Вчеравечер наводно немало нереди во повеќе градови низ Британија. Полицијата соопшти дека повеќе од 1.100 лица биле уапсени од почетокот на немирите во саботата, кои настанаа поради тоа што полициските сили фатално застрелале човек.
XS
SM
MD
LG