Достапни линкови

logo-print

Во Црна Гора ќе се гради гробница за германски војници


Гвидо Вестервеле при посетата на Црна Гора

Гвидо Вестервеле при посетата на Црна Гора

Министерот за надворешни работи на Германија Гвидо Вестервеле потпиша договор со Црна Гора за изградна на гробишта каде ќе бидат закопани остатоците на повеќе од 400 германски војници кои загинале во Црна Гора за време на Втората светска војна.
Гвидо Вестервеле при посетата на Подгорица изјави дека договорот за изградба на германски гробишта во Црна Гора „претставува врска помеѓу она што останало од минатото и ориентацијата кон иднината.“
Градежни работници во 2007 година при работа открија гробница со остатоци на повеќе од 400 германски војници кои загинале помеѓу 1941 и 1945 година во Црна Гора.
XS
SM
MD
LG