Достапни линкови

logo-print

Британската полиција го возвраќа ударот


Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска вети дека ќе стави крај на насилството на улиците во земјата, и најави доколку е потребно полицијата ќе употреби и водени топови против демонстрантите.
Камерот рече дека било потребно да се реагира на насилството и тие ќе возвратат на ударот. На итниот кризен состанок се договориле водените топови да бидат подготвени и да се ставени на располаѓање 24 часа. Четврта ноќ по ред продолжуваат немирите во Британија, зафаќајки повеќе региони.
„Ова континуираното насилство ќе запре. Нема да дозволиме културата на страв да живее на нашите улици“, рече Камерон.
Тој за грабежите, подметнувањето пожари и немирите во последните неколку дена ги обвини бандите кои не почитуваат авторитети и сметаат дека не се одговорни за своите постапки.
XS
SM
MD
LG