Достапни линкови

logo-print

Вестервеле ја започна балканската турнеја


Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле

Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле

Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле денеска ја започна тридневна посета на Балканот, за време на која ќе ги посети Црна Гора, Хрватска и Косово.
Неговата прва станица е Црна Гора, каде ќе разговата со тамошните власти за кандидатурата на земјата за членство во ЕУ која и е доделена во декември.
Во четврток Вестервеле ќе го посети Косово , за да разговара со тамошните преставници за изнаоѓање решение за нормализирање на односите со Србија,по неодамнешните настани.
XS
SM
MD
LG