Достапни линкови

logo-print

Американските берзи денеска бележат раст


Американските берзи го почнаа денешниот ден со раст. Индексите Дау(Dow) и С и П(S&P) порасна за 1,2 отсто, а Насдак(Nasdaq) порасна за 1,5 отсто во првите минути по отворањето. Денешниот раст доаѓа по вчерашниот тежок ден за берзите. Берзантските индекси вчераа паѓаа на првиот ден на тргување, откако во петокот агенцијата Стандард и Пурс(Standard & Poor's) го намали кредитниот рејтинг на САД, од ААА на АА+.
XS
SM
MD
LG