Достапни линкови

logo-print

ЕУ усвои петти пакет санкции за режимот на Гадафи


Либискиот лидер Моамер Гадафи

Либискиот лидер Моамер Гадафи

Европската унија го усвои петиот пакет санкции кон режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи, соопшти француското министерство за надворешни работи. Санкциите се наменети за компании проврзани со режимот во Триполи. На ударот на санкцитите од ЕУ, се вкупно 42 луѓе и 49 компании. Тие мерки ја покажуваат одлучноста на меѓународната заедница да го држи во изолација режимот на Гадафи,соопштуваат од француското министерство.
XS
SM
MD
LG