Достапни линкови

logo-print

Кризен состанок на британската влада за немирите


Лондон

Лондон

Британскиот премиер Дејвид Камерон ќе претседава на денешниот кризен состанок на неговиот кабинет за најголемите улични насилства во земјата во последниве децении. Со насилства вчера беа зафатени делови на Лондон, Бирмингем, Бристол и Ливерпул. Полицијата соопшти дека уапсила над 330 луѓе во Лондон и околу 100 во Бирмингем кои се судриле со полицијата која интеревенирала за да го спречи ограбувањето. Некои од учесниците на нередите велат дека биле револтирани од кратењето на социјалните услуги. Нередите почнаа пред три дена во Лондон по протестите поради тоа што полицијата убила еден човек во Тотехем.
XS
SM
MD
LG