Достапни линкови

logo-print

Турција бара крај на насилствата во Сирија


Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу денеска во Дамаск ќе изврши притисок врз Сирија да ја запре употребата на сила врз антивалдините демонстранти. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган претходно изјави дека Турија го загубила трпението околу бруталноста со која сириската влада се справува со протестите во земјата. Активистите за човекови права велат дека од почетокот на протестите против претседателот Башар ал Асад, во март досега, загинале повеќе од 1700 демонстранти.
XS
SM
MD
LG