Достапни линкови

logo-print

Русија целосно ја укина забраната за увоз на зеленчук од ЕУ


Русија ќе ја укине забраната за увоз на зеленчук од пет земји членки на ЕУ, воведена на почетокот на јуни за да се сопре ширењето на бактеријата Ешерихија коли, наведуваат руските власти. Со укинување на забраната, почнувајќи од утре во Русија ќе се увезува зеленчук од Германија, Естонија, Латвија, Литванија и Словенија. Претходно Русија ја укина забраната за увоз од другите земји од ЕУ. Од појавата на бактеријата во Европа загинаа 52-ца луѓе, а повеќе од 4.300 се заразени. Земјите членки на ЕУ во Русија извезуваат речиси една четвртина од своето производство на зеленчук.
XS
SM
MD
LG