Достапни линкови

logo-print

Кувајт го отповика својот амбасадор од Сирија


протести во Сирија

протести во Сирија

Кувајт го отповика својот амбасадор во Сирија, откако сириските сили продолжија со крвавото задушување на анти-владините протести. Од министерството за надворешни работи на Кувајт велат дека амбасадорот го отповикуваат бидејќи „никој повеќе не може да ги прифати насилствата во Сирија“.
Вчера и Саудиска Арабија го отповика својот амбасадот од Сирија.
Сирискиот претседател Башар ал Асад за насилствата во земјата ги обвини вооружените милитанти, кои во огромен број излегоа на улиците во Сирија Од почетокот на протестите во март, досега загинале 1.700 луѓе, велат активистите за човекови права.
XS
SM
MD
LG