Достапни линкови

logo-print

Бан КИ Мун во посета на Фукушима


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун денеска го посети градот Фукушима каде што имаше средби со официјални јапонски претставници како и со луѓе кои беа принудени да се евакуираат поради оштетувањата на нуклеарната централа. Бан Ки Мун е првиот висок странски претставник кој го посети реонот на нуклеарната централа Фукушима, по земјотресот и цунамито во март годинава. Предвидено е Бан Ки Мун да се состане и со јапонскиот премиер Наото Кан.
XS
SM
MD
LG