Достапни линкови

logo-print

Чуварот од Абу Граиб предвреме ослободен од затвор


Затвореници во затворот Абу Граиб

Затвореници во затворот Абу Граиб

Некогашниот предводник на американските чувари осудени за злоупотреба на ирачки затвореници во затворот Абу Граиб во Ирак е ослободен предвреме од затвор поради добро однесување, соопштија од американската армија.
Портпаролот на армијата Ребека Стид изјави дека Чарлс Грејнер е ослободен по одлежувањето на 6,5 години во затвор. Тој беше осуден на 10 години казна затвор.
Грејнер се смета за предводник на чуварите кои физички, психичка и сексуално злоупотребувале ирачки затвореници во периодот од 2003 до 2004 година. Тој беше осуден во 2005 година, откако во јавноста излегоа фотографии кои покажуваа како тој и другите чувари злоставуваат и понижуваат затвореници.
Фотографиите предизвикаа меѓународна осуда, што доведе до апсење на 11 американски војници.
XS
SM
MD
LG