Достапни линкови

logo-print

Карзаи нареди истрага за воздушните напади на НАТО


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи нареди истрага по воздушните напади на НАТО силите при што загинаа осум цивили на југот од земјата. Карзаи вели дека последниот настан долил масло на ситуацијата. Воздушните напади при кој гинат цивили е спорно прашање меѓу Кабул и странските сили.
Според гувернерот на провинцијата Хелманд, во воздушните напади на НАТО силите, вчера загинале 8 луѓе, меѓу кои имало и жени и деца.
XS
SM
MD
LG