Достапни линкови

Одбележување на 10-годишнината од Карпалак


макета на споменикот на жртвите од Карпалак

макета на споменикот на жртвите од Карпалак

Во Прилеп попладне ќе почне чествувањето по повод 10 годишнината од настаните кај Карпалак кога на 8 август 2001 година во заседа беа убиени 10 прилепски воени резервисти.
Семејствата на загинатите, соборци, претставници на АРМ и на локалната самоуправа во 17 часот ќе го посетат спомен-обележјето во кругот на прилепската касарна и ќе им оддадат почит на загинатите. Утре ќе ја посетат месноста Карпалак на патот Скопје - Тетово, на местото каде што конвојот на АРМ беше пресретнат и нападнат од заседа.
XS
SM
MD
LG