Достапни линкови

logo-print

Во најновите насилства во Сирија 29 жртви


сириски војници

сириски војници

Најмалку 29 луѓе загинале денеска во Сирија, во нападите на сириските трупи на два опозициски града. Активистите за човекови права велат дека 20 цивили загинале кога војниците со околу 200 тенкови упаднале во источниот град Деир ел-Зоур, за да ги задушат протестите против владата на претседателот Башар ал-Асад. Девет луѓе меѓу кои и едно дете се убиени за време на воената операција во областа Ал Хула, во близина на градот Хомс. Во меѓувреме сириските трупи продолжуваат со опсадата на градот Хама, центарот на најголемите протести против режимот на Башар ал Асад. Сириските трупи продолжуваат со воените операции, и покрај повиците на меѓународната заедница да се запре со насилството врз цивилите.
XS
SM
MD
LG