Достапни линкови

logo-print

Ердоган најави остра политика кон Сирија


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денска најави дека министерот за надворешни работи на Турција наскоро ќе отпатува во Дамаск, на сириските власти да им пренесе јасна порака дека Турција нема веќе да биде нем посматрач на настаните во Сирија.
Ердоган рече дека Турција нема веќе трпение да гледа што се случува во соседна Сирија. Министерот Ахмет Давитоглу во вторник ќе го посети Дамаск за да ја пренесе пораката на Турција. Во зависност од одговорите на Сирија, ќе уследнат нови процеси, изјави Ердоган.
XS
SM
MD
LG