Достапни линкови

logo-print

Договорот со КФОР во интерес на Србија


силите на КФОР на северот од Косово

силите на КФОР на северот од Косово

Договорот постигнат со КФОР го намалува ризикот од инциденти и спречува да се инсталираат инситуциите на така нареченото независно Косово на северот од покраината, соопшти денеска директорот на канцеларијата за соработка со медиуми при Владата на Србија, Миливоје Михајловиќ.
Со договорот се оневозможува еднострани чекори на владата во Приштина, вели Михајловиќ. Според него КФОР ќе бидат одговорни за мирот и безбедноста во покраината, во склад со резолуцијата 1244 на ОН.
Договорот постигнат со КФОР е во функција за опстанок и за безбеност на Србите во покраината и во интерес на државата Србија, вели Михајловиќ.
XS
SM
MD
LG