Достапни линкови

logo-print

Бесими се сретна со преставници на амбасада на САД во Македонија


Министер за одбрана Фатмир Бесими

Министер за одбрана Фатмир Бесими

Министерот за одбрана Фатмир Бесими денеска се сретнал со вршителот на должност амбасадор на САД во Македонија Брајан Агелер и одбранбеното аташе на САД во земјата полковникот Тод Браун,соопштија од Кабинетот на министерот. Од таму велат дека во текот на разговорите американската страна потврдила дека се цени јасната визија со која Македонија напредува во делот на одбраната и изразиле благодарност за големиот придонес на Македонија кон глобалната безбедност и светскиот мир.
Министерот Бесими, пак, изразил благодарност за досегашната севкупна поддршка што САД континуирано и интензивно и ја даваат на Македонија преку сите области на билатералната одбранбена соработка.
XS
SM
MD
LG